روز گذشته هفتاد نفر از اعضای نوجوان مراکز کانون پرورش فکری سنندج با شاعر محبوب خود بیوک ملکی از نزدیک در قالب یک نشست تخصصی و در عین حال صمیمی دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان،این نشست با صحبت های مدیر کل کانون استان در رابطه با امکان ایجاد چنین فرصت هایی برای دیدار کودکان و نوجوانان با شاعران و نوبسندگان محبوب خودشان بود آغاز شد.

مدیر کل کانون استان کردستان گفت:این دیدارها که هر ساله در قالب نشست های نقد و بررسی و باعنوان برنامه دو پنجره برگزار می شود؛کودکان و نوجوانان را به مطالعه و همچنبن به دنیای نویسندگان آثارشان نزدیک کرده و شرایطی را برایشان فراهم می آورد تا در فضایی صمیمی به نقد و بررسی آثاری بپردازند که برای آن ها به چاپ     می رسد.

سهیلا شیخی افزود: دو پنجره امسال را با رویکردی دوباره به شعر نوجوان و مجموعه های تازه انتشار برای نوجوانان داشتیم که در همین راستا از شاعر خوب کشورمان بیوک ملکی دعوت کردیم تا به جمع نوجوانان سنندجی بیایند تا بچه ها بتوانند در حضور او به نقد و بررسی آثارشان بپردازند.

شیخی همچنین اضافه کرد: مجموعه شعر چرا تو سنگی؟ عنوان کتابی است که به تازگی از بیوک ملکی چاپ شده و به مراکز فرهنگی هنری کانون راه پیدا کرده است و نقد و بررسی این کتاب از نگاه نکته سنج مخاطببن نوجوانش به برنامه دو پنجره امسال رونق می دهد.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تصریح کرد: حضور شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان در جمع کودکان و نوجوانان با عنوان ویژه‌برنامه «دوپنجره» از برنامه‌های مصوب مدیریت آفرینش‌های ادبی کانون است که همه‌ساله برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این که برنامه دو پنجره در استان در راستای به روز کردن اطلاعات کودکان و نوجوانان و آشنایی آن ها از نردیک با شاعران کشوری است، گفت: کودکان و نوجوانان باید هر روز در تلاش باشند تا اطلاعات خود را نسبت به روز قبل بیشتر کنند و هرگز اجازه ندهند که ایستا باشند .

وی خطاب به کودکان عنوان کرد: انشالله همه ما بتوانیم با خوب گوش دادن به صحبت های این نویسندگان بیشترین استفاده را بکنیم و بیشترین بهره را ببریم و از علم و هنر این بزرگواران استفاده بکنیم .

شیخی آشنایی کودکان و نوجوانان با شخصیت‌ها و اساتید برتر، مطرح و برجسته حوزه ادبیات کودک کشور را از مهم‌ترین اهداف برگزاری این گونه برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: این برنامه‌ها به شکوفایی استعداد، تقویت روحیه جمعی و افزایش توان برقراری رابطه با دیگر افراد کمک خواهند کرد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تقویت روحیه نقد و بررسی، ترویج فرهنگ کتابخوانی و ایجاد انگیزه برای اعضایی که ذوق ادبی دارند را از دیگر ضروریات برگزاری چنین برنامه‌هایی عنوان کرد.

طرح‌ پرسش‌ توسط اعضا که با ارایه مطالب مفید از سوی شاعر مهمان همراه بود، از جمله بخش‌های برنامه به شمار می رفت.

ملکی در این ویژه‌برنامه به پرسش‌های حاضران پیرامون شعر، احساس و زبان در شعر پاسخ گفت و  به تشریح شیوه‌هایی که می تواند به ارتقای قابلیت‌های علاقه‌مندان کمک کند پرداخت.

بیوگرافی بیوک ملکی توسط یکی از اعضا قرائت گردید و پس از آن ملکی با صحبت از دنیای شعر اعضا را به قرائت متن های مکتوبشان و نیز بحث و گفت و‌گو در رابطه با تک تک اشعار کتاب چرا تو سنگی دعوت کرد.

ملکی در پاسخ به سوالات اعضا از دولایه بودن شعر صحبت کرد و نوجوانان را به دقت در لایه ی دوم شعر دعوت کرد.او برای بچه ها شعرخوانی کرد و خوانش صحیح شعر را نیز در درک معنا و مفهوم شعر مهم برشمرد.

وی همچنین با دعوت بچه ها به مطالعه بیشتر؛از آن ها خواست نگاهی هم رفته رفته به اشعار شاعران بزرگسال داشته باشند و با فاصله گرفتن از دنیای مجازی به خواندن کتاب های قیصر امین پورو سهراب و دیگر شاعران بپردازند.

وی یکی از مهم ترین ویژگی های شعرای کودک را به روز بودن آن ها دانست و ادامه داد: شناخت دغدغه های کودک امروزی یک نیاز اساسی برای شعر سرایی در این حوزه است.

زارعی زاده، کارشناس ادبی کانون کردستان نیز در این برنامه ضمن قدردانی از مسوولان و اعضا ، در ارتباط با اهمیت فعالیت‌های ادبی و اهداف کانون پرورش فکری در شناسایی استعداد‌های مخاطبان، هم‌چنین شیوه‌ی فعالیت‌های بخش مکاتبه‌ای واحد آفرینش‌های ادبی مطالبی را ارایه کرد.

زارعی زاده در پایان گفت: این برنامه به منظور آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان استان با شاعران و نویسندگان کشور ، جذب و پایدارسازی عضو، هم‌چنین علاقه‌مندی آنان به حضور در فعالیت‌های ادبی و کارگاه‌های شعر و داستان برگزار می شود.

گفتنی است ،اعضا در پایان برنامه کارت ها و کتاب های امضا شده شان توسط بیوک ملکی را در دست گرفته و به یادگار عکسی دسته جمعی در ثبت و جاودانه شدن این نشست.

منبع : بوکه بارانه |نشست اعضای نوجوان مراکز سنندج ‌با بیوک ملکی شاعر کودک و‌نوجوان
برچسب ها : نوجوانان ,کانون ,کودکان ,ملکی ,استان ,بیوک ,بیوک ملکی ,کانون پرورش ,پرورش فکری ,فکری کودکان ,نوجوانان استان ,اعضای نوجوان مراکز